Seznamte se: krtek, nepřítel zahrádkářů
Krtek je nám, Čechům, obzvláště sympatický, protože většina z nás vyrůstala při sledování jeho kreslených dobrodružství s lízátkem, autíčkem nebo kalhotkami. Jestliže se však z nás stanou zahrádkáři, náš vztah se změní, protože velmi brzy zjistíme, že je ve skutečnosti našim nepřítelem. Kdo tedy vlastně krtek je?
Krtek obecný je asi 12 centimetrů dlouhé zvířátko, které se živí hmyzem a je perfektně přizpůsobeno pro pohyb pod zemí. Má špičatou hlavu s růžovým čenichem, hustou hnědočernou srst a přední nohy vybavené drápky jsou tak trochu jako lopatky – mohutnější než zadní. Váží kolem 100 gramů a denně sní až 50 gramů červů a hmyzu, což je zhruba polovina jeho hmotnosti. Špatně vidí, ale velmi dobře cítí a slyší.
Hloubí dva typy tunelů. Ty hned pod povrchem vrtají krtci, kteří pátrají po samičkách během doby rozmnožování (což je únor až červen). Hlubší tunely – od 5 do 20 cm pod povrchem pak krtci používají pro krmení a rozmnožování. Tunely mohou být dlouhé až několik stovek metrů.
A právě tunely jsou hlavním důvodem, proč ho zahrádkáři nesnáší. Důsledkem jejich stavby jsou totiž krtiny, hromádky přebytečné hlíny, které dokáží zničit krásně pěstěný trávník. Druhým důvodem, proč je krtek škůdce zahrady je, že hloubení chodbiček může poškodit kořeny rostlin, které pak mají problém s čerpáním živin. Krtek přitom sám kořínky neožírá, naopak, likviduje hmyz, který tak činí. Takže je to škůdce svým způsobem vlastně užitečný, protože za dobu 2 – 3 let svého života červů a ponrav spořádá opravdu hodně.
Jak proti krtkovi na zahradě bojovat? Není to úplně jednoduché, protože krtek patří mezi obecně chráněné živočichy. Tato obecná ochrana znamená, že ho můžeme likvidovat jako škůdce, protože se nejedná o zvláštně chráněného živočicha. Konkrétní metody boje s krtkem si popíšeme za týden – ale na závěr alespoň jeden tip na trávníkové hnojivo, které krtka odpuzuje – GRASS EXPERT proti krtkům.